Nejčastější otázky k DofE na GJP
Pokud máš na jazyku otázku, ale odpověď zde hledáš marně, zkus stránky Národního centra DofE, nebo nás neváhej kontaktovat!
Jdu do toho! Jak se přihlásit?
Technicky se registrace provádí přes aplikaci Online Record Book, zkráceně ORB. Dá se přepnout do češtiny. Registruješ se jako účastník DofE v České republice > Místní centra > Středočeský kraj > Gymnázium Dr. Josefa Pekaře. Správně naklikat naši školu je velmi důležité, abychom tě viděli a mohli ti přiřadit tvého vedoucího.
Součástí registrace je i platba nevelkého vstupního poplatku (viz níže), což se provádí kartou. Pokud jsi nezletilý, v rámci registrace musíš zadat e-mail některého z rodičů, který potvrdí souhlas s registrací a provede platbu. Neboj se, peníze dostaneš zpět, neboť tvou účast v programu podpoří Společnost přátel GJP.
Bude mne účast něco stát?
Především vynaložený čas a energii – chvílemi to může být náročné, ale má to cenu!
Pokud jde o peníze, vstup do programu něco málo stojí, ale pro žáky naší školy máme řešení. Poplatek v první fázi zaplatíš ty, ale přinejmenším polovinu ti vrátíme díky podpoře Společnosti přátel GJP.
Pokud začínáš na bronzové úrovni, zaplatíš 400 korun.
Start na stříbrné úrovni stojí 800 korun, ale pokud už máš bronz, připlatíš si jen 400 korun.
Zahájení rovnou na zlaté úrovni vyjde na 1200 korun, ale pokud už máš stříbro, stačí zaplatit 400 korun.
Poplatek se platí při registraci do informačního systému, a to elektronicky přímo Národnímu centru DofE. Díky tomu získáš přístup do systému, kde budeš zaznamenávat své pokroky. Také tě při expedicích bude krýt pojistka – jednak úrazová, a také pojištění odpovědnosti za škodu, což se velmi hodí.
Až pojedeš s kamarády na expedici, budete také muset dát dohromady nějaké vybavení (například spacáky) a nakoupit třeba jídlo. Většinu základního vybavení, jako jsou stany, karimatky, vařiče nebo třeba krosny, vám zapůjčíme díky podpoře Nadačního fondu Škoda Auto.
Žáci ve složitější finanční nebo sociální situaci (třeba z nekompletních rodin nebo s nižšími příjmy) mohou navíc požádat o příspěvek z fondu DofE, s čímž jim rád pomůže jejich vedoucí a koordinátor. Je možné požádat třeba o uhrazení nějakého kurzu, který souvisí s rozvojem tvých dovedností, nebo jízdného. Fond také přispívá na výjimečné a přínosné nápady, pokud jde o dobrovolnictví nebo zajímavé expedice.
Podmínkou vrácení části poplatku Společností přátel GJP je účast na ostré expedici.
K čemu mi taková cena bude?
Mezinárodní cena vévody z Edinburghu má ve světě velký ohlas. Dokládá, že její držitel na sobě pracuje vysoko nad rámec svých školních povinností, překonává vlastní limity a navíc účastí v dobrovolnických akcích ukazuje, že mu není lhostejný svět kolem něj. Ambiciózním studentům, kteří mají chuť zkusit třeba studium na vysoké škole v zahraničí, rozhodně velmi pomůže jako součást jejich portfolia v přijímacím řízení.
Ještě významnější je ale to, co úspěšné splnění DofE zanechá v tobě samotném. Nejen svému vedoucímu, ale především sám sobě dokážeš, že jsi schopný vytyčit si smělé cíle a máš pevnou vůli dojít až na vrchol. Ocitneš se v neotřelých situacích, kde dobře poznáš své přátele a zejména sám sebe. Dost možná v sobě odhalíš schopnosti, o kterých jsi dosud nevěděl nebo nevěděla.
Možná se také díky DofE konečně „dokopeš“ k něčemu, co tě dlouho lákalo, ale nebyla vhodná příležitost se tomu začít věnovat (třeba banjo?).
Zkrátka a dobře, má to cenu!
Musím si svou účast domluvit s rodiči?
Pokud ti ještě nebylo osmnáct, tak rozhodně ano. DofE není přímá součást školní výuky, spíše jde o neformální vzdělávání svázané se školou. Navíc je součástí dobrodružná expedice, kam s tebou sice pojede učitel, ale přece jen jde o něco jiného než klasickou exkurzi. Proto se programu můžeš zúčastnit jen se souhlasem rodičů. Potřeba je už při registraci – jinak tě systém do DofE nepustí.
Rodičům ukaž naše stránky a pokud si budou potřebovat něco vyjasnit, dej jim kontakt na místního koordinátora (M. Bělka) nebo na některou z dalších vedoucích (V. Floriánová, M. Šlapáková), pokud k nim máš blíž.
Další samostatný souhlas bude ještě potřeba, až se bude blížit expedice. Rodiče tedy určitě seznam s tím, co plánujete!
Můžu si v rámci DofE zvolit aktivitu, které se věnuji už déle?
Jasně. Pokud jsi třeba ve fotbalovém oddílu, nic ti nebrání zvolit si fotbal jako svou pohybovou výzvu – v tom případě máš vlastně ulehčenou práci. Musíš si ale stanovit nějaký cíl, kterého můžeš ve fotbale za určený čas (3, 6, 12 měsíců...) dosáhnout. Nejlépe by ti v tom asi pomohl přímo tvůj trenér, tak se na něj neváhej obrátit.
Tvé výzvy by ale měly být vyvážené – nemůžeš si fotbal zvolit zároveň jako svou pohybovou aktivitu (budu hrát fotbal), dovednost (zlepším se ve fotbalu) i dobrovolnictví (budu malým dětem pískat fotbal). Některá z částí DofE musí být i nefotbalová!
Stejně to platí třeba s hudebními nástroji: pokud hraješ třeba na klavír v ZUŠ, klidně si ho vyber jako svou dovednost (domluv se s učitelkou klavíru, jaký cíl by byl dostatečně smělý a přitom dosažitelný). Nebo si naopak řekni, že zkusíš něco úplně jiného. Je to na tobě!
Jak často se budu muset scházet se svým vedoucím?
To záleží na domluvě! Počítáme s občasnými schůzkami po menších skupinkách a také s individuálními konzultacemi, kde se tvůj vedoucí bude zajímat o to, jak se ti v plnění výzev daří a kam dál směřuješ. Většinu tvých aktivit bude ale vedoucí sledovat přes tvůj „deníček“ v informačním systému, kam budeš zapisovat své pokroky a čas strávený zvolenými aktivitami.
Jak probíhá příprava na expedici?
Takzvaný expediční výcvik bude probíhat částečně on-line (učebna v Google Classroom), částečně ve škole (plánovací schůzky expedičního týmu se školitelem) a částečně v terénu – čeká nás cvičná expedice, na kterou pojedeme nejspíš někdy v pátek po škole a vrátíme se v sobotu. Termíny budou ohlašovány v dostatečném předstihu a pokud půjde jen o schůzky tvého expedičního týmu, bude záležet na domluvě.
Pozor – abys mohl vyrazit na expedici, budeš muset výcvik absolvovat kompletně. Ale nebude toho až tak moc.
Opravdu musím všechno plnit pravidelně a bez přerušení?
Bylo by to ideální, ale žijeme v reálném světě. Je nám jasné, že můžeš onemocnět, případně řešit školní nebo rodinné potíže a na DofE nebudeš mít čas ani pomyšlení. Důležité je včas a otevřeně komunikovat se svým vedoucím – účast v programu se dá na čas přerušit a poté navázat tam, kde jsi přestal či přestala. Není ani stanovená žádná pevná maximální doba, za kterou bychom tě z programu vyřadili. Může se to ale stát, když přestaneš plnit výzvy, které sis sám uložil či uložila, a my se marně budeme snažit zjistit proč.
Musím plnit vše, když mne láká jen dobrovolnictví/expedice?
Pokud chceš získat mezinárodní cenu, je potřeba splnit všechny výzvy. Vybíráš si ale, které se chceš věnovat delší dobu a kterým jen kratší.
Nic ti ale nebrání zapojit se do dobrovolnictví i bez nároku na cenu! Naše expertky na dobrovolnictví (M. Šlapáková a V. Floriánová) sbírají kontakty na organizace, kde je možné pomoci jednotlivě i ve skupině. Pokud je kontaktuješ, rády tě nasměrují na místa, kde je možné přiložit ruku k dílu, nebo tě propojí s účastníky programu DofE, se kterými můžeš spojit síly.
Podobně to funguje i u expedice. Tým žáků, kteří se chystají na výpravu v rámci DofE, je možné po domluvě doplnit o jejich vrstevníky, kteří nechtějí plnit celou cenu, ale rádi by vyrazili na expedici. V tu chvíli se ale stávají plnohodnotnými členy týmu – projdou s námi expedičním výcvikem a v terénu budou muset dodržovat všechna pravidla.
Může se k DofE na GJP připojit i kamarád z jiné školy?
Bohužel ne. Naše místní centrum má takzvanou uzavřenou licenci – program poskytuje pouze studentům našeho gymnázia. Výjimečně je možné, aby se účastník DofE z jiného centra (např. jiné školy) účastnil naší expedice nebo naopak, pokud je problém sestavit v rámci školy expediční tým.
Program mohou na GJP po domluvě s vedoucím dokončovat také bývalí studenti, kteří přestoupili na jinou školu nebo odmaturovali. Mají ovšem i možnost přenést svou „rozjetou“ cenu do jiného místního centra.
Zájemcům z jiných škol, kteří se chtějí zúčastnit DofE, doporučujeme kontaktovat Dům dětí a mládeže „Na Výstavišti“, kde funguje otevřené místní centrum pro mládež z Mladoboleslavska.
Jak dlouho DofE funguje?
Ve Velké Británii má cena kořeny už v roce 1956, kdy ji založil princ Philip, vévoda z Edinburghu. Postupně se rozšířila do více než 130 zemí celého světa, získala si mezinárodní prestiž a zapojily se do ní miliony mladých lidí od 14 do 24 let. Více se o historii programu dočteš tady.
Česká tradice sahá do roku 1995 a programem tu úspěšně prošlo přes 4 500 žáků a studentů. Jsme rádi, že od září 2021 se k nim mohou přímo ve škole připojit i studenti Gymnázia Dr. Josefa Pekaře – včetně tebe!